Göçmen Kuşlar Gibi

Göçmen Kuşlar Gibi

Üç Kıta, Beş Ülke
Basım Tarihi: 2017
Stok Kodu: 9786059712859
Temin süresi 3 gündür.

Hülya Evirgen Akçal'ın yurt dışı anılarından oluşan bu kitap, yazarın yaşamının büyük bir bölümünü geçirdiği beş ülkenin kimliğini ve kültürünü sergileyen özelliklerin yer aldığı bir tür inceleme kitabı da sayılabilir.

“Yapıtta göze çarpan özelliklerden ilki yazarın dil ile kurduğu sıak ilişki. Akçal gözlemlerini son derece akıcı bir dille kaleme alıyor ve okuru anılarının içine çekerek, adeta farklı dünyalara sürükleyip götürüyor. Yazarın fotoğraf sanatına duyduğu ilginin izlerini de taşıyan yapıtta, genç yaşlarından başlayarak yabancı ülkelerde uzun süre yaşamış bir kadının, insanı kah güldüren kah hüzünlendiren anılar zinciri gözlerimezen önünden bir film şeridi gibi geçerken, içten yapmacıksız, etkileyici dil, olayların zihinlerimizde uzun süre yankılanmasını sağlıyor.”

Olağanüstü güzellikler barındıran bir çoğrafyada yer alan ülkemizin ve insanımızın ne denli değerli olduğunu, kıyıslamalar aracılığıyala okurlara anımsatması açısından da önemli bir kitap.

Yaşam yolunun zorlu duraklarında gösterdiğimiz davranışlar, kendimizi daha iyi tanımamızı sağlar. Yalnızlık, özlem, dayanışma, sevgi, hüzün, özveri, dostluk gibi kavramların iç içe geçtiği bir örgüde anlatılan anılar, Tao'nun, "Kişinin kendini tanıması en önemli erdemdir," sözünde olduğu gibi, Akçal'ın kendi gücünün farkına varmasını sağlayan yaşam deneyimlerini oluşturuyor.

Hülya evirgen Akçal, bu kitabıyla anılarını kalıcı kılmış. Edebiyatın işlevlerinden bir de yaşananları ölümsüzleştirmek değil midir?

- Prof. Dr. Gülbende Kuray Ulusoy

  
Stok Kodu : 9786059712859
Basım Tarihi : 2017
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.