Karya'dan İyonya'ya

Karya'dan İyonya'ya

Güneşli Yağmurlar Ülkesi
Basım Tarihi: 2012-05
238 Sayfa
Dili: Türkçe Stok Kodu: 9786053961840
Temin süresi 3 gündür.

"Karya'dan İyonya'ya yolculuk:Tarih, doğa ve sıcacık insan ilişkileriyle örülmüş, sevgi, tutku ve bilgiyle yazılmış muhteşem bir gezi kitabı.

Bu gezilerin bazılarının içinde ben de vardım. Hamdi Topçu'nun coşkusu beni büyüledi. İnsanın yaşamını değiştirecek bir kitap. Bu kitabı, başucu kitabı olarak ilan ediyorum."
-Özkan Mert-

"Hamdi Topçu, yüzü doğaya, insana dönük bir ozan-yazar. Onun yazılarında Karya'dan-İyonya'ya binlerce yıllık geçmişin, bugünle kucakaşmasını görürsünüz. Onu okurken kendinizi bir antik kentte gladyatörler arasında hissederken, birden şair olur; şiire, ressam olur; resme bulaşırsınız. Az sonra köylü olur; zeytin, incir, pamuk toplar; pan olur, menteşe dağlarından bozdağlara, Marsyas'ın nameleri eşliğinde nymphlerle dans ede ede şırıl şırıl akan derelerden sevdalarınızı taşırsınız. An gelir siz de nice Stratonike'lere aşık olur, Stratonikeia'lar kurmak için bu eşsiz coğrafyada tarihteki yerinizi almayı düşlersiniz.

Hamdi Topçu Halikarnas Balıkçısı'nın kurduğu bu bahçede "Karya bizim, Karyalılar biziz" diyerek tarihin coğrafyasını, coğrafyanın tarihini şiire, yazıya döküyor. Geleceğin "düş çiçeklerini" ekiyor topraklarımıza. Onunla aynı yörenin,aynı dönemin havasını teneffüs etmekten mutluluk duyuyorum."
-Prof. Dr. T. Ayhan Çıkın-

"Dostum Hamdi Topçu'nun Karya yazıları, bu kitabı okuyana kadar pek farkında bile olmadığım Karya Uygarlığı ve Karya ülkesinin bütün görkemiyle gözlerimin önüne serdi. Bafa Gölü'nün, Çine Çayı'nın öykülerini, Karya'nın tanrıları Hekate'yi, Zeus Labrando'su, Zeus Panamaro'su, Karya'nın simgesi çift ağızlı balta labrisi, hep o yazılardan öğrendim. Bu topraklarda binlerce yıldır varolan uygarlıkların, insanlığın bize emaneti olan, bu uygarlık değerlerini korumanın ve yaşatmanın görevimiz olduğuna bir kez daha inandım.
-Selçuk Şahin-
  
Stok Kodu : 9786053961840
Boyut : 135-215
Sayfa Sayısı : 238
Basım Yeri : İstanbul
Basım Tarihi : 2012-05
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.