Kitabü't-Tevhid Açıklamalı Tercümesi

Kitabü't-Tevhid Açıklamalı Tercümesi

613 Sayfa
Dili: Türkçe Stok Kodu: 9786054829064
Çeviren : Bekir Topaloğlu
Temin süresi 3 gündür.

Ebû Mansûr el-Mâtürîdî, bugünkü Özbekistan'ın sınırları içinde yer alan Semerkant şehrine bağlı Mâtürîd mahallesinde doğmuş ve aynı şehirde vefat etmiştir (238/852-333/944). Türk asıllı olma ihtimali kuvvetli olan İmam Mâtürîdî'nin kabri Semerkant'tadır.

Mâtürîdî'nin yaşadığı bölge önceleri Abbâsî Devletine bağlı iken, Mütevekkil-Alellah döneminde başta doğu bölgesi olmak üzere birçok yönetim merkezi idareden ayrılmıştı. Mâtürîdî'nin yaşadığı bölge ve çevresine Sâmânîler hakim olmuştu. Bu dönemde çeşitli alanlarda yetkin âlimlerin yetişmesi için gerekli zemin devlet eliyle hazırlanmıştı. İmam Mâtürîdî böyle bir ortamda ilim tahsil edip eserler vermiştir.

Matürîdî, Ebül-Hasan el-Eşarî ile birlikte Ehl-i Sünnetin kelâm akîdesini sistemleştiren, Hz. Peygamber ve ashabının İslâm'ın temel konularına dair anlayışlarını savunup müslümanlar arasında yerleşmesine çaba gösteren, ayrıca Mutezile, Şîa ve benzeri fırkalarla aşırı görüşleri sebebiyle mücadele etmiş olan büyük bir İslâm âlimidir. Bu iki âlim akıl-nakil ilişkisindeki mutedil tutumları dolayısıyla dikkatleri çekmiş ve geniş kitleler tarafından kabul görmüştür.

Ebû Hanîfe çizgisinde ve Ebû Mansûr el-Mâtürîdîye nisbetle kurulan Mâtürîdiyye mezhebi, tek başına bütün Müslümanların yarısını kendisine bağlamayı başaran bir ekoldür. Mâtürîdînin Kitâbüt-Tevhîdi bu ekolün temel kitaplarından biridir. Buna rağmen Kitâbüt-Tevhîdin başta Mâtürîdiyye mensupları olmak üzere ilim adamları tarafından yeterince bilindiğini söylemek mümkün değildir.

Prof. Dr. Bekir Topaloğlu tarafından tercüme edilen Kitâbüt-Tevhîdin, İmam Mâtürîdî ve ekolü üzerindeki anlaşılmaz ihmali belli ölçüde gidereceğini ümit etmekteyiz.
  
Stok Kodu : 9786054829064
Boyut : 170-240
Sayfa Sayısı : 613
Basım Yeri : İstanbul
Çeviren : Bekir Topaloğlu
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.