Medenî Usûl Hukuku (Ders Kitabı)

Medenî Usûl Hukuku (Ders Kitabı)

Basım Tarihi: 2014-09
680 Sayfa
Dili: Türkçe Stok Kodu: 9789754648621
Temin süresi 3 gündür.

Medenî Usûl Hukuku kitabı, bu basıya kadar tek bir kitap olarak basılarını gerçekleştirmiştir. Ancak, özellikle 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun yürürlüğe girmesinden sonra gerçekleştirdiğimiz basılarda, uygulamanın da ihtiyaçlarını karşılamak ve doktrindeki tartışmalarda görüşlerimizi ortaya koyabilmek amacıyla, geniş ölçüde Yargıtay kararlarına, bunların değerlendirilmesine, doktrindeki tartışma ve değerlendirmelere de yer verilmeye başlanmıştır. Bu durum biraz da zorunluluk olarak ortaya çıkmıştır. Çünkü, Medenî Usûl Hukuku kitabımız bu alanda şu anda çok az sayıdaki güncel genel eserlerden biridir. Uygulamanın ihtiyaçlarını gözetmek ve doktrindeki değerlendirmelerde kendi görüşlerimizi ortaya koymak zorunluluğu, kitabın hacminin genişlemesine sebep olmuştur. Kitabın genişleyen hacmi ise, ders kitabı boyutunu çok aşar hale gelmiştir. Bu sebeple, bu basıdan itibaren kitap, başvuru eseri olarak ayrı bası, ders kitabı olarak ayrı bası şeklinde gerçekleşecektir.

Uygulama ve doktrinde kaynak olarak kullanma amacını taşıyan, başvuru eseri olan kitabımız 14. Bası olarak ayrıca devam edecek, ders kitabı olarak ise, bu kitap esas olacaktır. Bu kitap, öğrencinin derste kullanacağı temel bilgi kaynağı ihtiyacını karşılamaya yöneliktir. Bu sebeple, ayrıntılı tartışma ve değerlendirmeler içermeyen sistematik bir çalışmadır. Bu kitapta gerektiği ve zorunlu olduğu ölçüde uygulamaya ve doktrindeki tartışmalara değinilmiş, bibliyografya, Yargıtay kararı atfı ve ayrıntılı tartışmalara yer verilmemiştir. Bu kitapta asıl amaç, medenî usûl hukuku bilgisinin lisans seviyesinde sistematik bir şekilde verilmesidir. Öğrencilerin normal ders konuları dışında ayrıntılı bilgi edinmeleri, kaynak araştırması yapmaları, lisansüstü ve bilimsel çalışmalarda atıf yapmak veya uygulamada kaynak olarak kullanmak gerektiğinde bu ders kitabından değil, asıl başvuru kaynağı olan eserden yararlanılması ve atıf yapılması tavsiye edilmektedir.

Bu ders kitabında da bazı farklılıklarla birlikte, temelde ana kitabın sistematiği ve bölümleri muhafaza edilmiş, ancak içerikleri yeniden düzenlenmiş, lisans seviyesinde zorunlu bilgi seviyesinde bilgi aktarılmıştır. Kitabın bu basısında da, ana kitapta yazarlar arasındaki işbölümü muhafaza edilmiştir. Buna göre ana bölüm ve paragraflar şu şekilde paylaşılarak çalışılmıştır: 1 ilâ 11 nci paragraflar arası Pekcanıtez; 14, 15, 16, 19, 21 üncü paragraflar Atalay; 12, 13, 17, 18, 18a, 20, 22, 23 üncü paragraflar Özekes tarafından gözden geçirilerek yazılmıştır. (Önsöz'den)
Etiketler:
Meden   
  
Stok Kodu : 9789754648621
Boyut : 160-240
Sayfa Sayısı : 680
Basım Tarihi : 2014-09
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2. Hamur
Dili : Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.