Tahkiku Ma'li'l Hind

Tahkiku Ma'li'l Hind

Biruni'nin Gözüyle Hindistan
Basım Tarihi: 2015
465 Sayfa
Dili: Türkçe Stok Kodu: 9789751630506
Çeviren : Kıvameddin Burslan
Temin süresi 3 gündür.

Biruni diyor ki;

"Bir gün üstad Ebu Sehl et- Tiflisi'yi ziyaret ettiğimde onu, Mu'tezile hakkında kitap yazan birini, bu mezhebin görüşlerini yanlış yorumladığı için eleştirirken buldum. Çünkü o yazar Mu'tezile'ye ait 'Allah bizatihi alimdir' sözünü 'Allah'ın ilmi yoktur. 'tarzında aktararak insanlara, Mu'tezili bilginlerin Allah'a cahillik isnat ettiklerini göstermek istemişti.

Ben de, 'Bu öyle yaygın bir beladır ki hasım ve muhaliflerine ait görüşleri nakledenlerden pek az kimse bu beladan kurtulabimiştir' dedim. Ancak aşağılamak maksadıyla yapılan bu tarifler, aynı din içindeki mezheplere dair ise aralarındaki yakınlık ve mensuplarının bir arada bulunmaları sebebiyle daha çabuk anlaşılır. Fakat aralarında ilişki veya işbirliği olmayan, birbirine yabancı milletlerin inançları konusunda böyle bir şey yapılmışsa, aradaki uzaklık ve konunun araştırılması zor olduğundan bu tarifler gizli kalmaktadır.

Elimizdeki makalat kitapları ile mezhepler ve dinler hakkında yazılan bütün eserler maalesef bu gibi tariflerle doludur... Buna en güzel örnek, Hint dinleri ve öğretilerine dair kaynaklarımızdaki mevcut bilgilerdir."

  
Stok Kodu : 9789751630506
Boyut : 165-240
Sayfa Sayısı : 465
Basım Tarihi : 2015
Çeviren : Kıvameddin Burslan
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 2.Hamur
Dili : Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.