Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!

Basım Tarihi: 2013-09
104 Sayfa
Dili: Türkçe Stok Kodu: 9786054603619
Temin süresi 3 gündür.

Facebookta Ç Harfi Çılgınlığı!

Ülkemizin uluslararası üne sahip mizah ustası, 2014 Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayımız Behiç Ak, Gülümseten Öykülerle büyümüş çocukların değişen yaşamlarının ritmini yakalayan, onlarla yeni bir duygu ve dil dünyasında buluşan mizah dolu bir romanla karşımızda. Roman, nüfus kayıtlarında soyadına yanlışlıkla bir Ç harfi eklenmiş Alinin tek bir harfle farklı bir insana dönüşmesini eğlenceli ve düşündürücü bir kurguyla aktarıyor. Yazar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin sözlü ve yazılı iletişim biçimlerimizi farklılaştırdığı; tüketmenin olabildiğince hızlı tüketmenin gündelik yaşamlarımızın odak noktası haline geldiği günümüz dünyasını, Bay Ç olarak ünlenen bir çocuğun gözünden anlatıyor. Her okurun çevresinde bulabileceği, derinlemesine işlenmiş renkli karakterlerle ve sanatçının karikatür tadındaki desenleriyle zenginleşen roman, çocuk okuru, aileleri ve eğitimcileri sanal ve gerçek ortamda biçim değiştiren yaşam felsefesi üzerine düşünmeye davet ediyor.

Okul ödevine gerekli olunca, arayıp tarasa da nüfus kâğıdını bulamaz Ali; yenisi için başvurulur. Böylece şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıkar: Alinin soyadı kayıtlarda, sonuna Ç eklenip Hoşgöruç olarak yanlış yazılmıştır. Babası öfkeli, Aliyse Ç harfinden pek memnundur. Tek bir harf, bambaşka biri yapacaktır onu ve işte sosyal paylaşım sitesinde de, okulda da Bay Ç olarak tanınmıştır bile. Ancak, her şeyin tuketilip çöpe atıldığı bir dunyada, Ali Hoşgöruç nasıl direnecektir?..

Behiç Ak, Samsunda doğdu ve İstanbulda mimarlık öğrenimi gördü. 1982den bu yana Cumhuriyet gazetesinde çizdiği bant karikatürlerin yanı sıra tiyatro oyunu yazarlığıyla da tanındı. Karikatürleri yurtdışında sergilendi; oyunları geniş ilgi gördü. Belgesel film alanındaki çalışmasıyla da ödüle değer görülen ve Uyku Şehir (2008) adlı kitabıyla da dikkat çeken sanatçı, son yıllarda çocuk kitapları yazıp çizmeye yoğunlaştı. Kedi Adası ve Gökdelene Giren Bulut gibi birbirinden renkli kitapların ardından, toplumsal yaşam eleştirisine dayalı, Galatanın Tembel Martısı, Vapurları Seven Çocuk, Geçmişe Tırmanan Merdiven gibi 10 kitaptan oluşan neşeli dizisi Gülümseten Öykülerle her yaştan okurun büyük ilgisini topladı. İlk yayımlandığı Japonyada ödül kazanan renkli öykü kitabı Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı, Günışığı Kitaplığı tarafından özgün bir tasarımla yenilendi. Otuz yıllık karikatür birikiminden, çocukları düşünerek, herkes için yaptığı bir seçkiyi Karikatür Kitabı adı altında toplayan Behiç Akın, okuma serüvenine yeni başlayanlar için yazdığı, felsefeye giriş niteliğindeki kitapları da Tombiş Kitaplar adı altında yenilendi. Çocuk kitapları alanındaki özgün verimiyle ülkemizin 2014 Astrid Lindgren Anma Ödülü (ALMA) adayı olan Behiç Ak, İstanbulda yaşıyor.
  
Stok Kodu : 9786054603619
Boyut : 120-180
Sayfa Sayısı : 104
Basım Tarihi : 2013-09
Kapak Türü : Karton
Kağıt Türü : 1.Hamur
Dili : Türkçe
Yorum yaz
Bu kitabı henüz kimse eleştirmemiş.